Dzień św. Patryka w Szkole Podstawowej w Spiach

W ramach obchodów dnia św. Patryka 17 marca w naszej szkole został zorganizowany m.in. konkurs plastyczny. Uczniowie mieli okazję wykazać się kreatywnością i talentem artystycznym, czego dowodem jest poniższa galeria niezwykle barwnych i pomysłowych prac. Komisja konkursowa wyróżniła następujące prace:

Kategoria klas I-III

🥇

I miejsce

Krystian Dziadura
kl. II
🥈

II miejsce
Gabriela Wyka
kl. II
🥉

Emilia Dąbal kl. III

W kategorii klas IV – VIII:

🥇

Michalina Furtek kl. IV
🥈
II miejsce
Patryk Dec
kl. VIII

🥉
III miejsce
Filippo Maciąg Szewczyk
kl. IV

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy !!! Brawo za kreatywność i pomysłowość !!!

Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

👏

Przy okazji warto dowiedzieć się kim był Św. Patryk, poniżej krótki fragment na temat jego postaci 👇
Święty Patryk jest patronem Irlandii oraz – o czym nie wszyscy wiedzą – Nigerii. Ponadto jest również uważany za patrona inżynierów, fryzjerów, bednarzy, kowali, górników, upadłych na duchu oraz za opiekuna zwierząt domowych.Praca św. Patryka doprowadziła do ewangelizacji północnej, środkowej i zachodniej części wyspy oraz wprowadzenia zorganizowanej formy działalności kościelnej. Założył wiele kościołów, m.in. katedrę i klasztor w Armagh.
Co warte podkreślenia, święty Patryk prowadził bardzo surowe życie zakonne. Za życia zasłynął wieloma cudami, które przyczyniły się do nawrócenia Irlandczyków. Według legend przywracał wzrok ślepcom, ożywiał zmarłych i uwolnił Irlandię od plagi węży. Pod koniec życia dokonał chrztu kraju.
Dzień Świętego Patryka rokrocznie przypada na 17 marca. Symbolami tego święta są koniczyna, zielony kolor oraz picie piwa.
Choć jest to irlandzkie święto narodowe i religijne, to zyskało popularność na całym świecie – także w Polsce. Obchody Dnia Świętego Patryka w naszym kraju polegają przede wszystkim na spotkaniach i zabawach w pubach. Serwowane jest zielone piwo, w klubach odbywają się imprezy z irlandzką muzyką. Coraz więcej osób tego dnia zakłada zielony strój.